1. خانه
  2. مستندات
  3. Call of Duty : Modern Warfare 3
  4. مقدمه

مقدمه

مقدمه

دیگر برای بشر امروزی حداقل بخش پیشرفته تمدن بشری ، « کال آف دیوتی» نامی آشناست. نامی که اعتباری برای صنعت سرگرمی های ویدیویی دست و پا کرده است. حرف و حدیث در پس رویدادهای این بازی و سایر روایت هایی که در آن نیرویی وابسته به ایالات متحده یک تنه جهان را از خطری عظیم می رهاند، بسیار است. چه آنرا تهاجمی فرهنگی برای تلقین هژمونی قدرت غرب بدانیم و چه احساس طبیعی ملی گرایانه یک ابرقدرت، به هر حال «کال آف دیوتی» ابزاری نوین در دست بشر امروز است. ابزاری که اگرچه در حوزه سرگرمی های ویدیویی تعریف می شود اما امروز و پس از گذشت نزدیک به یک دهه از آغازراه با قاطعیت می توانیم از فاصله گرفتن غیر طبیعی آن از سایر عناوین برتر و نام های آشنای صنعت بازیهای رایانه ای سخن بگوییم.

پرداختن به دلایل اینکه چرا « کال آف دیوتی» در صدر این صنعت میلیاردی قرار گرفته است از حوصله این نوشته خارج است. اما همین قدر بگوییم که درک صحیح و عمیق آنچه مخاطب از یک بازی می خواهد راه را برای رسیدن این بازی به قله های برترین ساخته های بشر در عرصه صدا و تصویر باز کرده است. ایجاد بستری برای شکل گیری هیجان اولین شاخص موفقیت این بازی محسوب می شود. البته این را هم بگوییم که عنصر هیجان و شکل گیری آن برای مخاطب باهوش امروز، عنصری گرانبهاست و شکل دادن به آن مرد کهن و کیسه ای انباشته از زر می طلبد.

اگر بخواهیم از جایگاه این بازی و آمار و اطلاعات استقبال عمومی از آن بگوییم در دور تکرار مکررات افتاده ایم. واقعیت آنست که تجربه این بازی توسط هر بازیکن و هر فرد آشنا به گیمی این ذهنیت را در پی دارد که آیا روزی می آید که ما را نیز یارای بهره جستن از چنین وسایل محیر العقولی باشد. آیا به عمر ما قد می دهد که با این همه وزارت خانه و سازمان و بنیاد و این همه حرف و سخن در خصوص دفاع مقدس و آورده هایش برای ما روزگاری ما نیز می توانیم در نقش قهرمانان خودمان در نبردی افتخار آمیز در عالم سایبر پای بگذاریم؟

خلاصه ای از داستان نسخه اول:

داستان از ملحق شدن سرهنگ مک تاویش به گروه اس ای اس شروع می شود.

گروه اس ای اس به رهبری کاپیتان پرایس ماموریت می یابد تا فردی روسی به نام زاخایف را یافته و نابود کند. در همین زمان تفنگداران ارتش آمریکا دست به عملیاتی در منطقه خاورمیانه می زنند که طی آن ماموریت داشتند یکی از افراد زاخایف به نام «الاسد» را یافته و بکشند اما او منطقه عملیات سربازان آمریکایی را با یک بمب هسته ای نابود می کند که طی آن تعداد بیشماری از سربازان می میرند.

ماموریت ناتمام ارتش آمریکا را گروه اس ای اس در یک روستا واقع در جمهوری آذربایجان تکمیل کرده و الاسد را می کشد. هدف بعدی گروه، دستگیری پسر زاخایف بود که پس از یک تعقیب و گریز، پسر زاخایف میان افراد گروه اس ای اس گیر افتاده و چون راه فراری نمی دید، خودکشی می کند.

در انتها تنها یک هدف یعنی زاخایف باقی می ماند. تفنگداران ارتش آمریکا و گروه اس ای اس متحد شده و طی عملیاتی، سرهنگ مک تاویش موفق می شود تا زاخایف را بکشد اما سایر اعضای گروه بجز کاپیتان پرایس، طی تعقیب و گریزی کشته می شوند.

نسخه دو:

سه سال می گذرد.

زاخایف به عنوان قهرمانی ملی معرفی شده و مجسمه یادبود او در روسیه ساخته می شود. جایگزین زاخایف، ولادیمیر ماکاراُف نام داشت. او برای ایجاد درگیری بین آمریکا و روسیه، به فرودگاه بین المللی روسیه حمله می کند و تمام افراد موجود در فرودگاه را قتل عام می کند و اینکار را به گردن نیروهای آمریکایی می اندازد.

مک تاویش که حالا کاپیتان و رهبر گروه تسک فورس ۱۴۱ شده، به همراه اعضای گروه خود بدنبال مخفیگاه ماکاراُف است که در یکی از عملیات های خود موفق می شود کاپیتان پرایس، که در زندانی در روسیه اسیر شده را آزاد کند.

حال که مک تاویش استاد و دوست قدیمی خود را پیدا کرده، با کمک او تلاش می کند تا مخفیگاه ماکاراُف را پیدا کند. آنها اطلاعاتی از دو مخفیگاه ماکاراُف پیدا می کنند به همین دلیل گروه تسک فورس با پشتیبانی گروه ژنرال شفرد به این دو مکان حمله می کند.

قسمتی از گروه به همراه پرایس و مک تاویش به افغانستان و گروهی دیگر به همراه Roach و Ghost به گرجستان می روند.

اعضای گروه ارسالی به گرجستان موفق می شوند تا مدارکی مبنی بر دست نداشتن نیروهای آمریکایی در حادثه فرودگاه را پیدا کنند اما ژنرال شفرد به آنها خیانت کرده و پس از کشتن اعضای گروه، اطلاعات را بر می دارد. در همین زمان پرایس متوجه خیانت شفرد شده و موفق به فرار می شود.

پرایس که به فکر گرفتن انتقام از شفرد است، با کمک ماکاراُف مخفیگاه او را پیدا کرده و به همراه مک تاویش به پایگاه او حمله می کند. گرچه مک تاویش پس از مبارزه ای سخت، به شدت صدمه می بیند اما موفق می شود تا شفرد را بکشد. در انتها مک تاویش با کمک پرایس و نیکلای از منطقه درگیری خارج می شود.

در این بازی کنترل ۵ شخصیت زیر را بر عهده خواهید داشت: